|

Wasze hity

  1. Zieja
  2. Tenet
  3. Pociągi pod specjalnym...
  4. M jak Morderca
KEI

Mumie 3D: Sekrety faraonów

Mummies: Secrets of the pharaohs 3D

Repertuar filmu "Mumie 3D: Sekrety faraonów" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Mumie 3D: Sekrety faraonów" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Tytuł oryginalny: Mummies: Secrets of the pharaohs 3D

Orange IMAX przedstawia zagadki starożytności, historyczną intrygę i współczesną naukową przygodę w przykuwającym uwagę, nowym filmie Mumie 3D. Sekrety faraonów.
Dlaczego mumie od zawsze fascynowały ludzi?

Zainteresowanie mumiami jest zjawiskiem starym jak świat i równie trwałym jak same mumie. Przez całe dzieje Egiptu sporządzono dosłownie miliony mumii. W filmie Mumie: sekrety faraonów widzowie będą mieli okazję oglądać z zachwytem te prawdziwe kapsuły czasu w nadnaturalnej skali na gigantycznym ekranie.

W polskiej wersji językowej narratorem będzie Piotr Machalica, znany m.in. z takich filmów jak Dzień świra, Mała wielka miłość czy Ekstradycja . Swojego głosu użyczył wielu postaciom z filmów dla dzieci takich jak Opowieści z Narnii, Garfield 2 czy Czerwony Kapturek - prawdziwa historia . Narrator przedstawi niektóre z tajemnic, jakie kryją mumie starożytnych królów: to, jak były balsamowane i gdzie je ukryto, a także sensacyjną historię ich odnalezienia. To godna Indiany Jonesa opowieść o rabusiach grobowców i ukrytych skarbach, która zakończyła się dokonaniem jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w historii nowożytnej. W filmie występują wybitni naukowcy, tacy jak egiptolodzy dr Bob Brier i dr Zahi Hawass (przewodniczący egipskiej Najwyższej Rady do spraw Zabytków) oraz specjalistka w dziedzinie badań DNA dr Angelique Corthals, którzy przedstawią między innymi prowadzone na mumiach analizy genetyczne, mogące mieć wielki wpływ na współczesne badania nad leczeniem chorób zakaźnych.

Mumie, zrealizowane przez wielokrotnie nagradzanego reżysera Keitha Meltona (Mystic India, Cirque du Soleil) i operatora Reeda Smoota (Mysteries of Egypt, Mystic India, Shackleton’s Antarctic Adventure), na podstawie scenariusza Arabelli Cecil (Kilimanjaro: to the Roof of Africa) zawierają zapierające dech w piersiach sceny filmowane w rzeczywistych miejscach i zabytkach, zestawione z komputerowymi animacjami i rekonstrukcjami w bogatych dekoracjach pozwalających widzom zanurzyć się w różnych epokach historii Egiptu. Kamery IMAX® uchwyciły piaszczyste wydmy pustyni i niesamowite skalne urwiska północnej Sahary, a także prawdziwe skarby wśród zabytków egipskiej architektury, po wsze czasy sławiące największych egipskich faraonów.

Film zabiera widzów w podróż w czasie do epoki przed tysiącami lat, do czasów wielkich faraonów, aby mogli się przekonać, dlaczego mumifikacja była tak ważna dla starożytnych Egipcjan. Co zaskakujące, dopiero w ciągu ostatnich 15 lat naukowcom udało się odtworzyć stosowane przy mumifikacji techniki i materiały, które na ponad dwa tysiąclecia popadły w zapomnienie. Następnie widzowie przeniosą się do XIX wieku, by zobaczyć na własne oczy pełne dramatyzmu, niewiarygodne wręcz wydarzenia, jakie doprowadziły do odnalezienia skrytki zawierającej ponad 40 mumii, wśród nich dwunastu władców Egiptu, złożonych w jednym wspólnym grobowcu. W skrytce spoczywały mumie największych faraonów, jacy władali Egiptem: Ramzesa II (uważanego za faraona Eksodusu, być może jedynej postaci biblijnej, z jaką będziemy mieli okazję stanąć twarzą w twarz), jego ojca Sethi I i jednego z synów. Do chwili tego odkrycia naukowcy nie znali ani jednej królewskiej mumii. Znalezisko to, przez wielu uważane za najważniejsze wydarzenie w dziejach egiptologii, zostało dokonane czterdzieści lat wcześniej, nim Howard Carter odkrył nietknięty grobowiec króla-chłopca, Tutanchamona.

Z wątkami historycznymi w filmie przeplata się opowieść o współczesnej naukowej przygodzie, poszukiwaniach wskazówek z przeszłości, które mogą mieć ogromny wpływ na naszą przyszłość. Ponad dziesięć lat temu dr Brier ze swoim współpracownikiem, na podstawie żmudnie gromadzonych informacji, przeprowadził pierwszy od czasów faraonów proces mumifikacji ludzkiego ciała według egipskich metod. Teraz dr Brier i dr Corthals, specjalistka od badań DNA, pobierają z tej mumii próbki tkanek i poddają je badaniom genetycznym. Analizy te, mogą doprowadzić do odkrycia, które pozwoli naukowcom zrozumieć, w jaki sposób ze starożytnych chorób wyewoluowały te, które nękają ludzkość dzisiaj. Być może dzięki DNA zawartemu w mumiach, takich jak Ramzesa Wielkiego, będziemy mogli w przyszłości skuteczniej leczyć niektóre choroby.

Mumie egipskich faraonów budziły na przestrzeni dziejów różne skojarzenia. Dla starożytnych były źródłem nadziei na życie wieczne; dla złodziei – źródłem bogactwa, zaś dla naukowców źródłem wiedzy i informacji, które mogą przyczynić się do rozwoju medycyny. Współczesnym widzom natomiast, mumie dostarczają pouczającej rozrywki dla całej rodziny.

Film Mumie3D. Sekrety faraonów został wyprodukowany przez Giant Screen Films i Gravity Pictures, we współpracy z The Franklin Institute, Hugo Productions i Museum of Science w Bostonie. Wsparcia udzieliło U.S. Dome Theater Alliance. Film jest dystrybuowany przez Giant Screen Films z Evanston.

tekst: Kino ImaxŚrednia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1366 razy. | Oceń film

Wasze opinie

M 8. listopada 2010, 21:30

Acha, dużu mi to mówi... dzięki

telegram 10. listopada 2009, 14:39

Obrazki z Egiptu ładne, treść też nie najgorsza... Zwłaszcza dla kogoś, kto się z tą problematyka nigdy nie zetknął. Tylko zbyt krótki ten filmik, no i więcej efektów 3D by się przydało, skoro już to w IMAX idzie.

atram 15. października 2009, 10:36

Mała podróż do Egiptu. Jak ktos nie był to polecam ze wzglęgów "krajobrazowych", merytorycznie słaby.

Dodaj nowy komentarz Mumie 3D: Sekrety faraonów

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

18 września
11 września
4 września

Zapowiedzi

25 września
30 września
2 października
4 października
9 października
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin