kino.krakow.pl
Film

Obcy - 8 pasażer "Nostromo"

Alien: The Director's Cut
Reżyseria: Ridley Scott

Repertuar filmu "Obcy - 8 pasażer "Nostromo"" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Obcy - 8 pasażer "Nostromo"" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Obcy - 8 pasażer "Nostromo"
Tytuł oryginalny: Alien: The Director's Cut
Czas trwania: 116 min.
Produkcja: USA , 2003
Premiera: 14 listopada 2003
Dystrybutor filmu: Syrena

Reżyseria: Ridley Scott
Obsada: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Ian Holm, Veronica Cartwright

”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” - legendarny horror science fiction, przez wielu uznawany za najbardziej przerażający film w historii kina - powraca na ekrany kin w wersji specjalnej, którą reżyser Ridley Scott (”Gladiator”, ”Hannibal”) wzbogacił o nowe, nigdy dotąd nie oglądane na dużym ekranie sceny oraz cyfrowo odnowiony obraz i dźwięk.

We współpracy ze studiem Twentieth Century Fox Scott odrestaurował oryginalny negatyw filmu dodając do niektórych ujęć elementy grafiki komputerowej. Scott i jego ekipa przejrzeli niemal sto pudełek z zachowanymi materiałami filmowymi, które po prawie ćwierć wieku odkryto w jednym z londyńskich archiwów. Z tych właśnie materiałów reżyser wybrał sceny, które włączył do wersji specjalnej. Poddano je obróbce cyfrowej, tak by jakością nie odbiegały od pozostałych. Gotowy film uzupełniono o cyfrową, stereofoniczną ścieżkę dźwiękową.

”Obcy - 8 pasażer ‘Nostromo’” wszedł na ekrany amerykańskich kin w maju 1979, premiera polska odbyła się rok później. Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i krytyków na całym świecie, przynosząc zyski przekraczające 100 milionów dolarów, co na owe czasy było zawrotną sumą. Sukces sprawił, że nakręcono trzy kontynuacje: ”Obcego - decydujące starcie” Jamesa Camerona (1986), ”Obcego 3” Davida Finchera i ”Obcego: Przebudzenie” Jean-Pierre Jeuneta.

W ”Obcym - 8 pasażerze ‘Nostromo’” swą pierwszą główną rolę zagrała Sigourney Weaver, która z Ridleyem Scottem spotkała się ponownie na planie filmu ”1492: wyprawa do raju”. Aktorka wcieliła się w postać nieustraszonej Ellen Ripley - jednej z pierwszych bohaterek kina akcji.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1553 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Obcy - 8 pasażer "Nostromo" on IMDb

Wasze opinie

a1 11. sierpnia 2004, 15:11

arcydzieło
Jako 13 latek widziałem ten film po raz pierwszy. Mam teraz 37 lat i wszystko co dotyczy tego filmu cały czas elektryzuje mnie. Uwielbiam ten film oglądać, myśleć o nim, czytać najdrobniejsze informacje. Myślę, że gdybym był dziadkiem mój stosunek do niego ani trochę się nie zmieni.

Hanss 25. kwietnia 2004, 19:42

super film
Jak dla mnie, jeden z najlepszych filmów, o ile nie najlepszy film w swojej klasie

luis 13. grudnia 2003, 15:22

film mało straszny
film do pupy mało krwi małoakcji słabe sceny

Qba 30. listopada 2003, 18:31

do maćka
W pełni się zgadzam, ale zapominasz o "Łowcy Androidów" - oczywiście "director's cut" - bez tego głupawego happy endu. Nie rozumiem, jak można bronić Obcego II. Toż to jeszcze jeden film o tym jak dzielni są nasi marines. Dwa następne, to już nawet nie warto wspominać - śmierdzi PC na odległość.
A tak BTW, może ktoś jeszcze coś doda do tej dwójki? - Myślałem o "Głębi", ale jednak troszkę odstaje.

Finalfin 28. listopada 2003, 23:30

Klasyka...
Różne są zdania na temat tego, czy lepsza jest pierwsza, czy druga część. To są filmy zupełnie róźnych typów. Ja osobiście wolę "Obcego ósmego" i ten jego niepowtarzalny klimat tajemnicy przesyconej grozą, a to wszystko na tle stosunkowo prawdopodobnych sytuacji, zachowań i zwyczajów (związki zawodowe na pokładzie, pogrzeb kosmiczny itp.) Część moich znajomych woli z kolei "Decydujące starcie" i pokazaną z dbałością o szczegóły drużynę komandosów. Faktem jest, że trzecia i czwarta część to pomyłki nie z tej ziemi...
Film ten wpisał się na trwałe do historii kina SF. I tak naprawdę niewiele filmów zrealizowanych później stało na jego poziomie. No, może pierwszy "Matrix".

ryszard bajor 22. listopada 2003, 22:38

nieprawda trier jest o niebo lepszy
a larsa von triera filmów chyba w takim razie nie znacie

groszek 21. listopada 2003, 23:08

prawda, prawda
Jak go oglądałem pierwszy raz to byłem posrany jak nigdy w życiu, po paru latach jak znow go oglądałem to po prostu mnie zmiażdżył swoją głębią i klimatem. Po prostu arcydzieło, a takowe sie nie stażeją.

maciek 18. listopada 2003, 12:59

poprawka
Ripley oczywiście, sorry :)

maciek 14. listopada 2003, 15:25

brylancik
dla mnie jest to najlepszy film sf jaki widziałem (a chodzę głównie na takowe), dalsze części nie umywają się - tylko Repley się trzyma, reszta to kaszana a nie postaci z krwi i kości. Tutaj mamy wszystko - piękną kobietę, wielką tajemnicę, różne charaktery, wspaniałą walkę o przetrwanie - Dallas z miotaczem płomieni przeciskający się przez szyby wentylacyjne, czy na końcu Repley - to przecież jak gdyby nasi praprzodkowie dzierżący pochodnie) - no i zaskakujące zwroty akcji
druga część, to tylko walenie na oślep z karabinów - choć trzeba powiedzieć, że i tak dwójka i reszta są przyzwoite jak na filmy SF
pozdrawiam

Dodaj nowy komentarz Obcy - 8 pasażer "Nostromo"

Twoja opinia o filmie: