|

Top 10

KEI

De Fem benspaend


Directed by: Jorgen Leth, Lars von Trier

Cinema program "De Fem benspaend" in Kraków

No showtimes for movie "De Fem benspaend" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster 5 nieczystych zagrań
Original title: De Fem benspaend
Runtime: 90 min.
Production: Dania , 2003
Release Date: 12 November 2004
Distribution: Gutek Film

Directed by: Jorgen Leth, Lars von Trier
Cast: Lars von Trier, Jorgen Leth

Wspólnie z duńskim weteranem dokumentu, Jørgenem Lethem, Trier podejmuje się obalenia konwencjonalnych zasad kręcenia filmów dokumentalnych. Obaj reżyserzy fascynują się istotą procesu tworzenia filmów, ich podstawowymi elementami, prostotą obrazu i dźwięku.

W 2000 roku Lars von Trier organizuje spotkanie z duńskim dokumentalistą, Jørgenem Lethem, na którym nieustannie gada, poi go wódką i karmi kawiorem, a całość nagrywa na cyfrowej kamerze. W jego trakcie proponuje, by Leth podjął rzucone przez niego wyzwanie: reżyser musi przerobić pięciokrotnie swój eksperymentalny dokument z 1967 roku pt. „The Perfect Man” (Trier darzy to dzieło wielkim szacunkiem i twierdzi, że widział je ponad 20 razy), stosując się do zasad i przeszkód przez niego narzuconych. Leth ostrożnie zgadza się, jednak w miarę jak ograniczenia stają się coraz bardziej dziwaczne i niepokojące, widzimy, jego rosnącą frustrację i gniew. Zdaje sobie sprawę, że celem tego projektu jest złamanie go i zmuszenie do stworzenia poronionego, fatalnego filmu – a wszystko to w ramach źle pojętego eksperymentu, a może wręcz tylko dla uciechy Larsa.

„To będzie spastyczny film” rzuca Leth w pewnym momencie, najwyraźniej w ramach aluzji do „Idiotów”. Ostatecznie jednak to sam Leth zaczyna sobie narzucać ograniczenia, próbując stosować się do zasad von Triera i jednocześnie samemu dobrze wypaść. W efekcie obserwujemy fascynujący pojedynek dwóch wielkich osobowości.

Jest to gra pełna pułapek; fascynujące, jedyne w swoim rodzaju dzieło o filmowcu nie tyle wracającym do jednego ze swych pierwszych filmów, co wręcz go odtwarzającym. Pięć nieczystych zagrań jest twórczą wyprawą badającą fenomen tworzenia filmów.

Nieczyste zagrania to termin pochodzący z terminologii futbolowej. Jørgen Leth nakręcił kiedyś film o wspaniałym duńskim piłkarzu, Michaelu Laudrupie, wirtuozie, który zawsze miał w zanadrzu cały wachlarz nieprzewidywalnych zagrań. Celowo wystawiał się i prowokował „grę na faul” przeciwników, zawsze elegancko unikając upadków i kontuzji. Michael Laudrup będzie dla Jørgena Letha w konfrontacji z von Trierem wzorem - Leth pozwoli autorowi „Dogville” utrudnić sobie życie na wszystkie możliwe sposoby, przy użyciu dowolnych nieczystych zagrań. Film ten przerodzi się z projektu noszącego ślady autorstwa Jørgena Letha w dzieło typowo trierowskie.Average rate: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
1372 votes. | Rate movie

Your comments

fk 25. November 2004, 16:10

Film podobał mi się - i nie chodzi w nim chyba o to kto jest górą czy - kto jest mistrzem - ale o człowieka. Bo jednak u von Triera to on jest najważniejszy - Lars jest humanistą nie sadystą, jak myślą niektórzy.
...

karolina 22. November 2004, 9:53

nie no świetnie ale gdzie go grają???

Mieczyslawa 14. November 2004, 20:51

podekscytowana, lekko zniesmaczona, minimalnie zszokowana
film byl ciekawy, cos nowego! wlasnie tak!

Add new comment De Fem benspaend

Your opinion about the movie:

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Cinemas

Premieres

6 November

Coming soon

4 December
11 December
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2020 Repertuary.pl