kino.krakow.pl
Film

Cinema program "IO" in Kraków

No showtimes for movie "IO" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster IO
Original title: IO
Runtime: 86 min.
Production: Polska/Włochy , 2022
Release Date: 30 September 2022
Distribution: Gutek Film

Directed by: Jerzy Skolimowski
Cast: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.


Average rate: 7.0
rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0
24 votes. | Rate movie
IMDb© rate: IO on IMDb

Movie trailer: IO

Your comments

Magda 21. August 2023, 16:31

Szacunek i ukłon dla Pana Skolimowskiego , współtwórców i aktorów... wielki szacunek za ten uświadamiający nam ludziom obraz... DZIĘKUJĘ

Anastasiia Bilashova 7. February 2023, 15:49

Masakra

Łukasz 2. October 2022, 14:11

Film się zgadza, ale zmieńcie grafikę. Co do filmu, trzeba się mocno skupić na oglądaniu, żeby zrozumieć jaki jest przekaz filmu i co chce nam pokazać i nad czym powinniśmy się zastanowić podążając za osiołkiem, i jak patrzeć na świat czy ludzi dookoła nas. Film dobry do wewnętrznej refleksji pod każdym względem. Muzyka powoduje ciary i gęsią skórkę, i tej daje do myślenia...

Add new comment IO

Your opinion about the movie: