|

Top 10

  1. Truffle Hunters
  2. Dune
  3. Nędzarz i Madame
  4. The French Dispatch...
  5. House of Gucci
  6. Sound of Metal
  7. Spider-Man: No Way Hom...
  8. Palm Springs
  9. Gierek
  10. The Matrix Resurrectio...

Cinema program "Loro" in Kraków

No showtimes for movie "Loro" for today
Choose other date from the calendar above.

Movie poster Oni
Original title: Loro
Runtime: 104 min.
Production: Włochy/Francja , 2018
Category: biography / drama
Release Date: 28 December 2018
Distribution: Gutek Film

Directed by: Paolo Sorrentino
Cast: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio

Paolo Sorrentino returns to cinemas with the comedy-drama "Oni" after a few-year break. The director of the award-winning "Great Beauty" (Oscar, Golden Globe and BAFTA for Best Foreign Language Film), "Youth" and the "Young Pope" series again serves an explosive mixture of provocation and seduction. Playing with the biography of former Italian Prime Minister, Silvio Berlusconi - millionaire and media mogul - Sorrentino talks about corruption, corruption and the age-old marriage of sex and power. And, above all, about the "court" of greedy sycophytes, which one of the most discredited modern politicians bred around himself. Behind each Berlusconi, Orbán and Trump, there are some "them" who benefit from populist slogans, the crisis of democracy and media manipulation.

However, in the movie "They" Sorrentino brilliantly combines predatory political satire with an intimate drama, and indeed baroque visual chaos, which seems to parody Berlusconi's television style, is accompanied by surprisingly intimate scenes. The British Guardian even noticed tenderness in the way an Italian director portrays the "weakness of an aging man." The grotesque with nostalgia bravado reconciled on the screen beloved actor Sorrentino, known for "Great beauty" and "Divine" Toni Servillo. His spectacular metamorphosis is one of the greatest assets of the movie "Oni", which was watched by millions of viewers in Italy alone.

They are in power. They are cynical, immoral and greedy. They want to worship. They are Silvio Berlusconi, his entourage and careerist orbiting them, ready to do anything for money and political glory. They want to seduce the crowds. In a world where youth and sex are the most valuable currency, they are second to none.
Average rate: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
16 votes. | Rate movie
IMDb© rate: Oni on IMDb

Movie trailer: Loro

Your comments

Joanna 3. February 2019, 22:35

Wspaniały film. Paolo Sorrentino pięknie ukazał relacje między ludźmi władzy, obłudnymi i zepsutymi, dla których liczy się tylko blichtr, kasa i własne interesy a wpatrzonym w nich motłochem, czyli szarą masą ludzi prostych i nie mających wiele do zaoferowania, za to pragnących sławy i bogactwa. Rzeczywiście w filmie dużo jest nagości, ale to dlatego, że seksowne ciało to jedyny atut tych panienek, które marzą o karierze w telewizji. Jedyne czym mogą zainteresować i zwabić rozpasanego Silvio, mogącego w tym kraju niemal wszystko a już z pewnością mogącego załatwić status telewizyjnej gwiazdy. Sceny z tą usilną, nieustającą wręcz imprezą/orgią organizowaną przed jego domem były moim zdaniem zabawne.

Oczywiście obraz jest przerysowany i momentami groteskowy, taki już styl tego reżysera, ale to lepiej wiedzieć idąc do kina, żeby się nie zdziwić i nie rozczarować.

Barbara 3. February 2019, 15:21

Beznadziejny i obsceniczny.Kobiety pokazane insyrumentalnie. Wyszłam z niego.

kpfd 2. February 2019, 0:58

Dzieło sztuki!

Jack 23. January 2019, 11:37

a mnie się bardzo podobał, Sorrentino to mistrz; bawię się obrazami jak w teledysku;
jest też parę cennych momentów

Adam m 10. January 2019, 23:58

Dramat, masakra, skadal !!!! Najgorszy film roku !!! Nie idźcie na to !!!

Ja po oni 8. January 2019, 8:35

Film powinien ten też jest lekko erotyczny,w podtytule powinno być.ale nie polecam jest niesamowicie nudny.pare osób nawet wyszło podczas filmu.myślałem że rozwinie się jakaś akcja ale naprawdę nie polecam.w punktacji 0/10. Dał bym naprawdę tylko słabe (1)

Himils 29. December 2018, 22:28

Genialny

dromar 29. December 2018, 7:50

Film przereklamowany... do połowy jest ok, potem robi sie nudny, brak spójności i akcji, przy mnie wyszło z kina 5 osób. Ładne i młode pólnagie dziewczyny przez kwadrans filmu , to za mało... Film trwa prawie 2.5 godziny, myslę, że godzinę za dużo......Wyróżnia się odtwórczyni jednej z głównych ról, Kasia Smutniak, polka, piękniejsza od reszty włoszek...

Aleksander 29. December 2018, 5:10

Film nie jest komedia ani dramatem. Nie jest też farsa polityczna. Tak naprawdę nie wiem co to jest. Dawno się tak nie wynudzilem

Add new comment Loro

Your opinion about the movie:

Repertuar kin na telefonie

Now in cinemas

Premieres

28 January
21 January
14 January

Coming soon

4 February
11 February
18 February
» more coming soon

Cinemas


logo Repertuary pl © 2000 - 2022 Repertuary.pl